„Dzień zwierząt” w Szkole Podstawowej w Dygowie

W dniu 25 października 2011 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt. Reguluje ona postępowanie ze zwierzętami kręgowymi i definiuje m.in. pojęcia takie jak: humanitarne traktowanie zwierząt, okrutne traktowanie, rażące zaniedbanie, szczególne zaniedbanie, właściwe warunki bytowania.

Po raz pierwszy w szkole, w rocznicę wejścia w życie ustawy, przygotowano uroczystość pod nazwą „Dzień kundelka”. W ramach uroczystości dzieci przygotowały występy oraz wysłuchały osób, które na co dzień stosują w swojej pracy regulacje ustawy. Wśród zaproszonych gości znalazła się straż gminna oraz miejscowy lekarz weterynarii, którzy opowiadali o specyfice swoich zajęć związanych z pracą ze zwierzętami, w tym bezpańskimi pieskami. Celem rozmów było uczulenie najmłodszych na losy zwierząt, gdyż nawet najlepiej sformułowane przepisy nie poprawią ich losu, jeśli my – ludzie nie będziemy ich znać i stosować.

Z przepisami ustawy można się zapoznać klikając w niniejszy link – nie pozostawaj obojętny, gdy zwierzętom dzieje się krzywda.