180 km/h przez centrum Dygowa

przekroczenie-predkosci-180km_2Od kilku lat przy drodze wojewódzkiej 163 w Dygowie działa stacjonarny fotoradar. Od tego czasu liczba przekroczeń dopuszczalnej prędkości zdecydowanie spadła, co było zamierzeniem przy jego sytuowaniu. Znajdujące się w pobliżu przystanki autobusowe, skrzyżowania i przejścia dla pieszych są elementami, gdzie duża prędkość może stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla pieszych uczestników ruchu. Z tego powodu zafunkcjonował fotoradar, mający na celu zdyscyplinowanie osób kierujących. Niestety, wśród nich nadal zdarzają się tacy, którzy nie mają wyobraźni i świadomie narażają innych uczestników ruchu na realne zagrożenie, związane ze znacznym przekraczaniem dopuszczalnej prędkości.

Nie inaczej było 24 maja b.r. Około godz. 15.52 fotoradar zarejestrował motor, której kierująca, jadąc z prędkością 180 km/h przekroczyła dopuszczalną prędkość aż o 130km/h! przekroczenie-predkosci-180kmJak można policzyć motor z taką prędkością w ciągu 1 sekundy przejeżdza 50m. W ciągu pięciu sekund pokonuje ćwierć kilometra. Można się tylko domyślać, do czego mogło to doprowadzić, zwłaszcza że należałoby jeszcze doliczyć drogę potrzebną do wyhamowania. Nikt wyjeżdzający z dróg podporządkowanych lub wchodzący na przejście nie był by w stanie zauważyć pędzącego motoru.

stopklatka_2014.05.24_1Tuż po ujawnieniu wykroczenia podjęliśmy działania, zmierzające do ustalenia właściciela i kierującego. Zabezpieczono nagrania z gminnego monitoringu. W dniu wczorajszym, we współpracy z policją z posterunku w Ustroniu Morskim, udało się zatrzymać kierujacą motorem, kiedy po raz kolejny przejeżdzała przez gminę. Okazała się nią 24 letnia mieszkanka Kołobrzegu. Była zaskoczona, gdy oświadczyliśmy, że została rozpoznana jako osoba kierująca dwa dni temu. Podczas przesłuchania w komendzie straży przyznała się do wykroczenia, jednak nie potrafiła wyjaśnić dlaczego tak bardzo przekroczyła prędkość. Prawo jazdy ma od dwóch lat, a motor właśnie zarejestrowała.

Za powyższe wykroczenie sąd może wymierzyć karę grzywny do 5000zł.