Poszukiwania na Parsęcie

20130718_152947W dniach 17-18 lipca braliśmy udział w akcji ratowniczej 17-latki z Gościna, która zaginęła na Parsęcie po wywrotce kajaku. Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych na progu wodnym w miejscowości Pyszka. Na miejsce, jako jedni z pierwszych, przybyli strażacy ochotnicy z Dygowa oraz strażnicy gminni z policjantami z posterunku w Ustroniu Morskim.

Niezwłocznie zostały podjęte przeszukiwania rzeki oraz jej brzegu, do którego dostęp utrudniały gęste zarośla. Strażnicy ruszyli piechotą w kierunku miejscowości Miechęcino. Po kilkunastu minutach znaleźli w krzakach pierwszy z kajaków, którego wyciągnęli na brzeg. Na wysokości Miechęcinia znaleźli drugi kajak. Niestety, nigdzie nie było śladu po zaginionej dziewczynce, choć mieliśmy nadzieję, że może udało jej się wydostać na brzeg. Dlatego także spenetrowaliśmy okoliczne lasy, położone poniżej miejsca zdarzenia.

20130718_134816

Do akcji włączały się kolejne służby: zawodowa straż pożarna z Kołobrzegu, strażacy-płetwonurkowie z POSP Tryton z Kołobrzegu, strażacy z OSP Gościno oraz inne osoby i ochotnicy z gmin Dygowo i Gościno. Drugiego dnia poszukiwań do akcji dołączyli płetwonurkowie z klubu Mares Koszalin. Rozpoczęto poszukiwania sonarem.

Po południu odnaleziono ciało. Znajdowało się około 1 km poniżej miejsca zdarzenia.

W trakcie działań Gmina Dygowo zabezpieczała posiłki i napoje dla uczestników zdarzenia i akcji. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcji ratowniczej i poszukiwawczej. Podziękowania dla Pana Piotra Ryćko, za użyczenie pojazdu quad na czas poszukiwań.

Składamy szczere kondolencje rodzinie i znajomym dziewczynki.